ראיון עם קומודור עבדול קאדר, מפקד בית הספר למודיעין, ניגריה

איך מנחילים רעיונות של בטחון לאומי במדינה של 160 מיליון איש

 שיחה עם מפקד בית הספר למודיעין בניגריה, קומודור עבדול קאדר

מאת אפרים לפיד , תא"ל מיל'

בית הספר למודיעין בניגריה הוא מוסד צבא, חלק DIA גוף המודיעין הממלכתי הבכיר במדינה. ארגון זה כפוף ל-Chief of Defense , מקביל במדינות המערב לשר ההגנה. בבית הספר נערכים קורסים והשתלמויות לכל גורמי הביטחון הלאומי: הצבא (יבשה, אויר, ים , המשטרה, משרדי הממשלה הנוגעים בדבר (חוץ, משפטים, אנרגיה ועוד). מרתק לראות בקורס אחד את נציגי כל הגורמים, אלה במדים ואלה בחליפות, מקיימים דיונים משותפים ובעיקר יוצרים רשת היכרויות המסייעת לתפקוד מתואם וטוב יותר בארץ כה גדולה ומורכבת. מפקד בית הספר, קומודור (גנרל ימיה) עבדול קאדר, מציין בגאווה את היכולת המקצועית המרשימה המועברת בקורסים השונים ואווירת שיתוף הפעולה בין החניכים.

 מרכיבי הביטחון הלאומי בניגריה

ניגריה עומדת על ארבע רגליים של ביטחון לאומי: הביטחון הצבאיהפיזי, מדיניות החוץ, החברה והכלכלה. היעדים המרכזיים העומדים בפניהם: הגנה על סמלי המשטר ועל מקורות הנפט והמחצבים האחרים, התמודדות עם טרור פנימי (בעדיפות פיראטים, חטיפות) ומאבק בפשיעה ובשחיתות. רק לאחרונה נחשפו לשלושה פיגועי התאבדות של גורמי טרור עולמי והפכו שחקנים במאבק העולמי בטרור. נזכור כי ניגריה היא המדינה השמינית בעולם במספר תושביה ( כ 160 מיליון) ומשתרעת על 925,000 קמ"ר , פי 45 מישראל.

 היעזרות בגמלאי הצבא

בסגל בית הספר פועלים גם גמלאים של צבא ניגריה מתוך גישה כי יש לנצל את ניסיונם העשיר לטובת המערכת. כך, למשל, בקורס בטחון לאומי שהתקיים לאחרונה ביוזמת מכללת הגליל בישראל ניהל את הקורס מטעם הניגרים סא"ל (חיל אויר) אודומה אודופיה שפרש לפני שלש שנים משרות קבע ארוך .

בניגריה אין שרות חובה והצבא מבוסס על סגל קבע מקצועי. מתקיימת שם מסגרת של שרות לאומי לבני 21 בוגרי אוניברסיטאות. הם מוצבים במסגרות אזרחיות וצבאיות למשך שנה. עבדול קאדר (50) מוסלמי, אשר ביקר בישראל, מעריך מאד את קהילת המודיעין בארץ. מדינה נוספת הנראית לו מתאימה ליישום לקחים היא ברזיל, גם שם מתמודדים עם אתגרים דומים. כיון שאופי המלחמות כיום בעולם הוא אסימטרי והטרור הגלובלי הוא כה רלבנטי לכל מדינה חשוב עוד יותר לערב את הגורמים האזרחיים של הביטחון הלאומי (כמו המשטרה, המכס, משרד החוץ) ולקיים שיתוף בינלאומי במאבק בטרור. רק להמחשה ניגריה גובלת עם עוד 7 מדינות במפרץ גינאה וכולן צריכות להגן על אזור שיווק חיוני ומרכזי של נפט לרחבי העולם.

 הזיקה לתקשורת בראיית הביטחון הלאומי

יש להם עתה מגמה לשתף גם עיתונאים מניגריה בקורסים הקבועים של בית הספר כדי לחזק את היחסים בין הממסד הביטחוני עם התקשורת. בניגריה מצפים מהתקשורת המקומית להבנה והזדהות עמוקה עם הערכים של המדינה ולהתחשבות רבה מאד בסיקור התקשורתי, רעיונות הנשמעים לעתים רחוקים מהבנה באוזניים ישראליות או אחרות. הזיקה השוטפת עם התקשורת היא כזו שמבצעים באמצעותה ובידיעתה גם לוחמה פסיכולוגית לצרכים לאומיים שונים. לתקשורת יש מקום חשוב במיצוב המוראל של האוכלוסייה.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: